- APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ
Celem programu jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Podczas realizacji programu każde dziecko tworzy swoją własną Apteczkę Pierwszej Pomocy Emocjonalnej potrzebną wtedy, kiedy trzeba poradzić sobie z trudnymi emocjami. Odzyskać dobry humor i nadzieję. Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia. Apteczka skarbów – miejsce przechowywania ważnych wspomnień! Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej! Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń! Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty! Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans! Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie! Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia! Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych! Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka! Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!
Program realizowany jest przez mgr Blandynę Kołodziej.
- ABC EKONOMII
PROGRAM REALIZOWANY JEST DZIĘKI WSPÓŁPRACY GMINY MIKOŁÓW Z FUNDACJĄ CZEPCZYŃSKICH
Program skierowany jest do uczniów klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej. Ma on na celu kształtowanie u dzieci świadomości finansowej, rozumienia podstawowych pojęć związanych z gospodarką oraz umiejętności podejmowania decyzji finansowych w życiu codziennym. Uczniowie, uczestniczący w programie, zdobywają wiedzę na temat podstawowych zasad ekonomii, takich jak oszczędzanie, planowanie budżetu czy rozumienie wartości pieniądza. Dzieci uczą się, jak funkcjonuje rynek, jakie są zasady handlu i wymiany, oraz jakie znaczenie mają przedsiębiorczość i innowacyjność. Program pomaga rozwijać umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji finansowych oraz wprowadza w tematykę oszczędzania i inwestowania, co sprzyja ich przyszłemu rozumieniu złożonych zjawisk gospodarczych. Program „ABC Ekonomii” ma na celu także zainspirowanie Ministerstwa Edukacji Narodowej do modyfikacji i poszerzenia treści związanych z edukacją ekonomiczną i finansową w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Projekt pokazuje, jak ważna jest edukacja ekonomiczna już na wczesnym etapie edukacyjnym, i może stanowić fundament dla wprowadzenia bardziej zaawansowanych treści ekonomicznych w późniejszych etapach nauki.
Program realizowany jest przez wszystkich nauczycieli wychowawców w klasach I-III.
- ABC EMPATII, BO WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI
PROGRAM REALIZOWANY JEST DZIĘKI WSPÓŁPRACY GMINY MIKOŁÓW Z FUNDACJĄ CZEPCZYŃSKICH
OPIS: Projekt, poprzez edukację najmłodszych ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw. Założenia projektu: pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia, wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnianie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu, uwrażliwianie dzieci na innych niż ich własny stan. Projekt realizowany był w roku szkolnym 2022/2023, 2023/2024, będzie realizowany również w roku szkolnym 2024/2025. Co projekt dał naszym uczniom? Uwrażliwił naszych najmłodszych na trudności innych, które wynikają z ich niepełnosprawności. Wpłynął na świadomość uczniów i ich akceptację dla inności, a przez to na poszanowanie praw osób niepełnosprawnych.
Program realizowany jest przez wszystkich nauczycieli wychowawców w klasach I-III.
- KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO
PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY
OPIS: Pomysłodawcą ,,Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” jest genewską organizacja zajmującą się ochroną praw kobiet i dzieci – Women’s World Summit Foundation. WWSF to humanitarna, pozarządowa i międzynarodowa organizacja non-profit o statusie doradczym ONZ (ECOSOC, UNFPA i DPI). Kampania 19 dni na celu zwiększenia świadomości społecznej, zwrócenie uwagi na problem przemocy i wspólną walkę z tym zjawiskiem. Razem, możemy sprawić, że świat stanie się przyjazny, otwarty, a dzieci będą żyć w zdrowym i wspierającym je otoczeniu. Kampania na świecie koncentruje się na różnych problemach: mogą to być uzależnienia wśród młodzieży, mogą być to kwestie handlu ludźmi czy wykorzystywania dzieci do prostytucji, ale także i tematy związane z cyberprzemocą, stosowaniem kar cielesnych, ale nawet głodem. Każda instytucja może wybrać temat, który w jej społeczności ma największe znaczenie – niezależnie od hasła wybranego w danym roku przez organizatora.
Realizatorzy: wychowawcy, nauczyciele
Koordynatorzy: mgr Blandyna Kołodziej i mgr Barbara Kuropatwa.
- PRZYJACIELE ZIPPIEGO
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności.
Realizacja programu: mgr Iwona Kirsz- Kąsek.
- PROGRAM AKTYWNA TABLICA
Portal mTalent.pl
Program Aktywna Tablica 2020-2024 ma na celu rozwój szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Szkoła została wyposażona w nowoczesne technologie i pomoce edukacyjne niezbędne do rozwoju kompetencji TIK oraz przygotowujące uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym. Portal mTalent.pl to kompleksowa seria nowoczesnych pomocy dla nauczycieli i terapeutów, na którą składa się ponad 15 000 interaktywnych ekranów, a na każdym z nich ćwiczenia opatrzone głosem lektora, ilustracjami i animacjami. Na Platformie umieszczone zostały programy z serii mTalent, która została zaprojektowana w celu wspomagania współczesnego terapeuty i nauczyciela w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. To gotowe narzędzia diagnostyczno – terapeutyczne, zawierające tysiące interaktywnych ćwiczeń, które zostały włączone w program zajęć dydaktyczno – wyrównawczych, rewalidacyjnych, logopedycznych i korekcyjno – kompensacyjnych.
Koordynator programu: mgr Patrycja Brol- Żywot.
- EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE
Program „Edukacja przez szachy w szkole” rozpoczął się w roku szkolnym 2016/2017 i jest kontynuowany nadal w klasie 2a przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej mgr inż. Dorotę Wesołowską. Inicjatywa jest częścią projektu Polskiego Związku Szachowego, a jej głównym celem jest rozwijanie umiejętności matematycznych uczniów poprzez naukę gry w szachy. Dzięki regularnym zajęciom szachowym, uczniowie doskonalili umiejętności matematyczne, zwłaszcza w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego oraz rozwiązywania problemów. Program kładł także nacisk na kształtowanie cech osobowości, takich jak odpowiedzialność, koncentracja i intuicja. Zajęcia szachowe w znacznym stopniu rozwijały orientację przestrzenną i zdolność przewidywania konsekwencji swoich działań. Dzieci nauczyły się planowania kilku kroków naprzód, co wpłynęło na poprawę ich zdolności organizacyjnych i umiejętności przewidywania.
- FITSCHOOL
Program FITSCHOOL skierowany jest do wszystkich dzieci i młodzieży znajdujących się w kluczowym etapie rozwoju fizycznego i psychicznego. Założeniem programu jest wdrożenie regularnych działań wspierających zdrowie i aktywność fizyczną dzieci. Głównym celem projektu jest umacnianie potencjału zdrowia dzieci poprzez zwiększenie poziomu ich aktywności fizycznej. FITSCHOOL to inicjatywa promująca zdrowy styl życia, wspierająca wszechstronny rozwój dzieci i podnosząca ich świadomość na temat znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia. Dzięki różnorodnym, atrakcyjnym formom zajęć, projekt wzmacnia potencjał zdrowotny dzieci, przygotowując je do świadomego dbania o swoje zdrowie na każdym etapie życia. Program ma charakter długofalowy i jest systematycznie realizowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Realizacja programu rozpoczęła się w roku szkolnym 2024/2025 z możliwością kontynuacji w kolejnych latach.
- SKILLFUL CLASS ( KIDS’SKILLS )
Program realizowany jest dzięki współpracy Gminy Mikołów z Fundacją Pomocy Dzieciom ULICA
W roku szkolnym 2023/2024 rozpoczęto szkolenia nauczycieli Naszej szkoły w zakresie poznania metody opartej na Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach. Twórcą metody jest fiński psychiatra i psychoterapeuta Ben Furman. Została ona opracowana w latach 90 – tych XX wieku. Jej celem było pomóc dzieciom w radzeniu sobie z bardzo różnymi problemami. Podstawowym założeniem jest to, że nie rozmawiamy o problemach dziecka, ale o umiejętnościach, których dziecko potrzebuje się nauczyć, aby poradzić sobie z problemem. Bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia i skoncentrowanie się na rozwijaniu konkretnych umiejętności, potrzebnych dziecku do przezwyciężenia problemu.
Realizatorzy: mgr inż. Dorota Wesołowska, mgr Monika Sikora, mgr Barbara Kuropatwa, mgr inż. Karolina Śnieg, mgr Iwona Kirsz- Kąsek.
- Program Ambasadorzy nieMOŻLIWEGO
Autorski program o profilu profilaktyczno – motywacyjnym, wykorzystujący narzędzia draBena Furmana. Program koncentruje się na poszukiwaniu zasobów u dzieci i młodzieży oraz rozwoju umiejętności pozwalających na przezwyciężanie problemów emocjonalnych i behawioralnych. Uczniowie naszej szkoły wzięli ferie udział w warsztatach na których:
- Rozwijali odporność psychiczną,
- Odbudowywali i wzmacniali poczucie sprawczości,
- Stwarzali przestrzeń dla wspólnotowości,
- Rozwijali umiejętności umożliwiające przezwyciężanie problemów,
- Pokazywali jak przedefiniowywać porażkę w zdobywanie doświadczenia,
- Rozbudzali siłę wdzięczności,
- Pokazywali osobiste mocne strony i uczyli się jak je wykorzystywać,
- Odkrywali radość z pomagania innym.
- BĄDŹ AKTYWNY Z KURATOREM
W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym w celu: 1. zachęcenia dzieci i uczniów do aktywności ruchowej i rekreacji, 2. zwiększenia świadomości o korzyściach wynikających z aktywności na świeżym powietrzu dla zdrowia fizycznego i psychicznego uczniów i młodzieży szkolnej, 3. propagowania zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania, 4. kształtowania nawyków aktywnego spędzania czasu wolnego, 5. rozbudzenia i utrwalenia u dzieci i młodzieży potrzeby regularnej aktywności fizycznej, 6. aktywizacji i integracji społeczności szkolnej, 7. odkrywania miejsc sprzyjających rekreacji i pieszym wycieczkom w naszym regionie. Działania, jakie w ramach konkursu zostały zrealizowane przez uczniów naszej szkoły:
- „Dzień aktywnego ucznia”
- „Poznajemy obiekty sportowe lub szlaki turystyczne okolicy”
- „Taneczny trening”
- „Poćwiczmy wspólnie”
- „Jedz smacznie i zdrowo”
Koordynatorem jest mgr Ewa Michalczyk
- MAŁY MISTRZ
Program Mały Mistrz 2024 jest kontynuacją zadania realizowanego przez Szkolny Związek Sportowy w latach 2014-2015. Jego działanie wtedy i teraz jest możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program Mały Mistrz realizowany w naszej szkole oferuje uczniom klas I-III niezwykłą szansę na rozwój fizyczny poprzez zdobywanie różnorodnych, kreatywnych sprawności sportowych. Każda sprawność jest nie tylko dostosowana do potrzeb rozwojowych, ale również pomyślana tak, aby była dla dzieci ciekawa i angażująca. Innowacyjne zajęcia sportowe pomagają dzieciom nie tylko osiągać nowe cele, ale także czerpać radość i satysfakcję z codziennego ruchu.
Koordynatorami programu są nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Ewa Michalczyk, mgr Krzysztof Tuszy i mgr Tomasz Grzesik.
- ZABAWA SZTUKĄ
Uczniowie klasy 3b uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt.: „Zabawa sztuką”. Projekt realizowany jest od 02.09.2024 do 30.05.2025 roku. Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki przez zabawę w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Powyższe działania mają wpływ na:
- rozwijanie postawy twórczej dzieci kreatywności, innowacyjności (twórcze działania plastyczne)
- kształtowanie orientacji przestrzennej,
- rozwijanie zainteresowań światem przyrody poprzez wykorzystywanie dzieł sztuki,
- doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych,
- wspomaganie rozwoju dzieci,
- budowanie więzi w grupie,
- rozwijanie wiary we własne możliwości,
- kształtowanie postawy proekologicznej,
- współpraca z środowiskiem lokalnym
Koordynator projektu: mgr Justyna Wycisło
- Poznaj mojego sąsiada
W klasie 3b została przeprowadzona multimedialna lekcja edukacyjna z zakresu edukacji międzynarodowej ,,Poznaj mojego sąsiada”. Projekt „Poznaj swojego sąsiada” ma na celu edukację międzypaństwową dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz zapoznanie dzieci z kulturą, tradycją, zwyczajami Polski i Czech poprzez przeprowadzenie multimedialnej lekcji edukacyjnej z zakresu edukacji międzynarodowej. Lekcja obejmowała zagadnienia, takie jak dziedzictwo kulturowe Polski i Czech, symbole narodowe obu krajów, wybitni obywatele obu krajów, zwyczaje obu krajów, podobieństwa i różnice kulturowe obu krajów oraz kultowi bohaterowie bajek obu krajów.
Koordynator projektu: mgr Jadwiga Borowska oraz mgr Justyna Wycisło.
- Akademia Lubella
Akademia Lubella to program edukacyjny skierowany do klas VI-VIII szkół podstawowych. Celem programu jest edukacja młodzieży na temat potrzeby różnicowania produktów w codziennej diecie oraz uświadomienie uczniom, jak ważną rolę odgrywają one w odżywianiu. Akademia Lubella uczy nie tylko komponowania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, ale również prawidłowych zachowań związanych z niemarnowaniem jedzenia i doceniania samodzielnego przygotowywania posiłków, a także wartości płynących ze wspólnego spożywania posiłków. Program w Naszej szkole realizowany jest od listopada 2024 roku i zakończony zostanie w czerwcu 2025 roku.
Koordynatorem programu jest mgr Ewa Michalczyk.
- Dzieci uczą rodziców
Akcja “Dzieci Uczą Rodziców” to inicjatywa, która łączy w sobie walory edukacyjne z kreatywnymi formami przekazywania wiedzy. Zakres tematyczny proponowanych lekcji jest niezwykle szeroki: od bezpieczeństwa (w różnych wymiarach) i ekologii, przez historię i kulturę, aż po kosmos i naukę o prehistorycznych zwierzętach, które wiele milionów lat temu dominowały na Ziemi.
Koordynatorem akcji jest mgr Anna Roj.
- Program wspierania dobrostanu uczniów I’M WELL
Pedagog szkolny mgr Barbara Kuropatwa zgłosiła się do udziału w pilotażu programu warsztatów pt. „I’M WELL, czyli MAM SIĘ DOBRZE” stanowiącego część projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy, w partnerstwie z UNICEF oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program ,,I’M WELL’’ to cykl warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, których celem jest rozwijanie dobrostanu uczniów, w tym dobrostanu akademickiego, emocjonalnego i społecznego. Program wpisuje się w działania ukierunkowane na podniesienie kompetencji młodzieży w zakresie radzenia sobie z wyzwaniami, poprawę integracji grupowej i kształtowanie poczucia przynależności. Jest realizowany w ramach szkolnego programu profilaktyki i świetnie sprawdza się w klasach zróżnicowanych, w tym wielokulturowych. Warsztaty dają okazję do zbudowania atmosfery zaufania i poczucia bezpieczeństwa w grupie uczniów i uczennic oraz wzajemne poznanie się, szczególnie jeśli klasa dopiero zaczyna wspólną naukę lub do klasy doszli nowi uczniowie.